cloud

Borsa Istanbul AS

Borsa İstanbul, bağlı kuruluşları Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ile birlikte, Türkiye’de pay, borçlanma araçları, repo, sukuk, aracı kuruluş varantları, opsiyon ve vadeli işlemler sözleşmeleri, sertifikalar ve borsa yatırım fonları gibi geniş bir yelpazeye yayılan ürünler için alım-satım, takas, saklama ve kayıt hizmetlerinin tümünü sunan tek kurumdur.

Borsa İstanbul, 2012 yılında yürürlüğe giren yeni Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca gerçekleştirilen kapsamlı bir reformla şirketleşme, yatay entegrasyon (vadeli işlemler ve değerli madenler borsalarıyla birleşme) ve dikey entegrasyon (Takasbank ve MKK’da çoğunluk hisse sahibi statüsü) süreçlerini başarıyla tamamlamıştır. Reform programı teknolojik altyapıda kaydedilen önemli gelişmeler, finansal ürünlerin çeşitlendirilmesi, yeni piyasalar açılması ve uluslararası etkinliğin artırılması suretiyle tamamlanmıştır.

Borsa İstanbul, through its subsidiaries (Takasbank – İstanbul Settlement and Custody Bank Inc. and MKK – the Central Securities Depository Agency), is the sole provider of trading, clearing, settlement, custody and registry services in Turkey for a wide range of products such as equities, debt securities, repo, sukuks, warrants, options, futures, certificates and ETFs.
Through a major reform program involving complete overhaul of Capital Markets Law in December 2012, Borsa İstanbul successfully completed its de-mutualization, horizontal integration (merger with derivatives and precious metals exchanges), and vertical integration (majority shareholder status at Takasbank and MKK). The reform program has also been complemented with significant improvements in the technological infrastructure, diversification of financial products, addition of new markets, and intensified international outreach.

Year Founded: 2013
Legal Name: Borsa Istanbul
Company Type: Government Agency
Cloudscene Marketplace

Related Service Providers


Zayo

1091 help_outline PoPs
63 Data Centers

Colt Technology Services

909 help_outline PoPs
88 Data Centers

Level 3 Communications

701 help_outline PoPs
368 Data Centers
feedback Suggest a correction
Is this your company? You can claim Borsa Istanbul AS's profile to manage your data on Cloudscene.